Jak si sbalit co nejlehčí batoh na turistiku

14. 1. 2024 0 Comments


Také se řadíte k milovníkům přírody, kteří putují ve volném čase po turisticky značených cestách přírodou? Outdoorové vybavení se v naší zemi velmi dobře prodává, protože jde o kvalitní výrobky, které lze užívat i kdekoli jinde, nejen při pobytu v horách. Ale přece jen je horská turistika zřejmě tou nejlákavější představou většiny turistických nadšenců, kteří se rádi pokochají krásným výhledem a navíc sami sobě prokazují své fyzické i mentální schopnosti.

pěší turistika

Máte-li doma k dispozici kvalitní vybavení, tedy zejména obuv, spacák, stan a batoh, a balíte věci na několikadenní trek, měli byste se kromě samotné výbavy zaměřit i na její hmotnost. Z mnoha osobních zkušeností víme, že jakmile překročí váš batoh váhu dvanácti kilogramů, a chcete-li s ním putovat krajinou několik dnů, bude to poměrně značně namáhavé. Optimální je udržet hmotnost zavazadla na úrovni maximálně osmi až deseti kilogramů.

horský terén

Využijte zip sáčky

Na vícedenní putování je třeba brát také trvanlivé potraviny, a ty je zapotřebí do něčeho ukládat. Budete-li do batohu ukládat jídlo do plastových nebo plechových či dokonce skleněných nádob, poroste hmotnost nákladu přímo raketově. Využijte raději přítomnosti uzavíratelného zip sáčku. Je to spolehlivý partner pro zabalení mnoha předmětů včetně potravin.

Drobnosti – už víte, kam uložíte toaletní papír, papírové kapesníky, sponky do vlasů, kartáček na zuby, holicí žiletky, psací potřeby a další drobnosti, co si berete s sebou? Sáček je bezpečně uchrání před vysypáním a navíc je transparentní, takže máte stále přehled o tom, co je uvnitř.

Špinavé prádlo – kdo provozuje turistiku, měl by velkou pozornost soustředit na ponožky. Protože právě naše chodidla nás celou dobu nesou, a musí být v patřičné pohodě. Proto je vhodné měnit ponožky každou hodinu (aby se například z mokrých ponožek netvořily puchýře), tak si jich berte s sebou třeba i patnáct párů, a ty použité uzavírejte do plastového zip sáčku.