Financování odprodeje spoluvlastnictví hypotékou
Bydlíte v rodinném domě s vašimi příbuznými a jedná se o podílové spoluvlastnictví? Takových případů je v naší zemi celá řada, přičemž toto není zrovna šťastné řešení bydlení. Může k tomu dojít například v situaci, kdy vám rodiče odkážou celý dům a nechají jej „napsat“ každému dítěti v určitém podílu a sami se pojistí proti „vyhazovu z domu“ věcným břemenem užívání. Jakmile rodiče zemřou, dům zůstane v majetku oněch dětí a ty se pak o dům mohou začít handrkovat – vzniknou tu rozepře v tom, kdo užívá kterou jeho část, jak je to s užíváním a údržbou zahrady atd. Nakonec je rozumným řešením dům komplet prodat a podíl rozdělit mezi všechny spoluvlastníky, anebo jeden z nich v domě zůstane a ostatní vyplatí.
Ten druhý případ je možný provést docela jednoduše například skrze nebankovní hypotéku. Jde-li o mladé lidi, není pro ně problém hypotéku uzavřít a pravidelně splácet. Jde-li o větší dům s více bytovými jednotkami, lze jej částečně pronajmout a hypotéku hradit z pronájmu, případně se dům pronajme celý a majitelé domu se odstěhují do nájemního bytu s tím, že nebankovní americkou hypotéku hypoteka-bez-registru.net umoří předčasně a do domu se zpětně nastěhují třeba po deseti letech.
V každém případě je hypotéka řešením bydlení v různých životních situacích a tato k nim patří. Pochopitelně je vždy výhodnější mít nějaký majetek, kterým lze disponovat, a operativně využívat. Kdo nemá nic a splácí hypotéku od začátku až do konce, jde o náročnější proces, ale stále jde o způsob financování vlastního bydlení, který je výhodnější, než pronájem. V České republice není tak velký zájem o nájemní bydlení jako v západní Evropě, Češi jsou zvyklí mít svůj grunt a neradi bydlí u někoho cizího, kde jim nic nepatří, a kde také nemohou o ničem rozhodovat. V pronajatém bytě si nemůžete svévolně dovolit vyměnit kuchyňskou linku nebo zavést podlahové vytápění.